Aloe vera- pestovanie

Pamätám sa, aká to bola radosť,  keď som dostala svoju prvú rastlinku Aloe Vera... dnes ich mám vyše 50 :-)
Moja obľúbená rastlinka patrí do čeľade liliaceae, ľaliovitých. Botanický názov je Aloe Barbadensis Miller.
moje rastlinky

Aloe Vera je viacročná rastlina, ktorej životnosť je asi 12 rokov.  Listy sú ku koncu zahrotené a po okraji majú mäkké ostne. Zo stredu listov vyrastá stonka kvetov, ktorá môže dosahovať výšku aj 1m.
Moje rastlinky ešte nekvitli ale videla som už rozkvitnuté aloe aj naživo..kvety má žltej farby :-)
V dolnej časti materskej rastliny rastú malé výhonky alebo púčiky novej rastlinky.
Dužina (gél) je najliečivejšia  vo veku 3-5 rokov.

Miluje slniečko a v lete pravidelnú zálievku.
Pozor však na preliatie!
V zime sa zálievka obmedzí na minimum a teplota zníži na 5 - 10 stupňov Celzia. Rastlinku nie je potrebné hnojiť.
Aloe dobre znáša suchý panelákový vzduch. V zime však nesmie teplota v okolí klesnúť pod sedem stupňov Celzia.
Aloe môžeme v lete dať na balkón v kvetináčoch, ale najviac sa rastlinkám darí po vysadení do záhrady.

Rozmnožovanie :

Aloe sa rozmnožuje odnožami, ktoré sa tvoria v letných mesiacoch v dolnej časti rastlinky. Vysadiť ich môžeme aj do piesku, ktorý nemá živiny, a to podporuje tvorbu koreňov. Ideálne je svetlé a teplé miesto.


Zálievka:

Pozor však na preliatie... po druhý krát!!!
Rastlinku môžeme zničiť preliatím, kde zhnijú korene. Väčšinou sa to stáva v zimných mesiacoch.
Nedostatok zálievky vidíme na rastlinke tak, že z dužinatých listov sa stavajú listy vyschnuté. Našťastie aloe toho vydrží veľa :-)

Aloe Vera - kvalita

Nie je aloe ako aloe. 
To už väčšina ľudí síce vie, napriek tomu má veľký problém orientovať sa v širokej ponuke.
Ako teda rozpoznať kvalitný prípravok s obsahom aloe vera? Možnosť, že etiketa na produkte s Aloe vera indukuje, čo sa presne vo fľaške nachádza, nie je vždy splnená. 
.

Krásny obal a efektná etiketa predávajú, ale to je len bežný obchodný trik. Pri nákupe výrobku z aloe dbajte na to, aby v zozname uvádzaných prísad bola aloe vera uvedená hneď na začiatku. Krémy a maste majú obsahovať najmenej 20 percent aloe. Pre vnútorné užívanie vyhľadajte roztok obsahujúci najmenej 80 percent aloe vera.

Keď kupujete šťavu z aloe, hľadajte na obale pečať "IASC-certified", ktorá je osvedčením pre kvalitný výrobok zhotovený podľa štandardných smerníc.

Definovanie Aloe vera produktov:
Aloe Vera Gel je prírodné , spracované , neriedené bunečné pletivo získané z olúpaných lisov Aloe barbadensis Miller.
Celolistová Aloe Vera je vyrobená z celého listu, včítane šupky a vnútorných častí rastliny
Aloe Vera Extrakt je roztok z celej rastliny aloe s vodou, alebo iným riedidlom, ktorý obsahuje menej ako 10 % aloe vera a je ešte vhodný pre užívanie (nemá ale už antibakteriálne účinky)
Aloe Vera Šťava je stráviteľný produkt, ktorý obsahuje minimálne 50 % Aloe Vera Gélu
Aloe Vera Drink je stráviteľný produkt, ktorého obsah aloe vera gélu je medzi 10 až 50 %
Aloe označované 200:1 - 400:1 Výrobok vyrobený z aloe prášku a vody. Tiež sa niekedy volá sabur. Skutočný produkt nie je 200:1, alebo 400:1 silné aloe. Aloe je vyrábané zo suchého práškového koncentrátu, ku ktorému je na 1 diel aloe pridané 199 dielov vody.

Dôležitá je krajina pôvodu a biologické pestovanie
Táto vzácna rastlina sa pestuje v teplých oblastiach ako je Afrika, južné Stredomorie, Karibská oblasť, Mexiko a USA. Na svete existuje viac ako 200 druhov aloe, ale iba 3 druhy majú liečivé účinky. Za najúčinnejší je považovaný druh Aloe Barbadensis (Miller). To sa bohužiaľ na etikete výrobku nedozviete. Na našom trhu sú produkty európskych výrobcov, ktorí nemajú vôbec vlastné plantáže a tak nakupujú suroviny zo zámoria. Jediná komerčná plantáž s aloe vera v Európe sa nachádza iba v Španielsku. Kvalita pôdy a ovzdušia je tu diskutabilná a absolútne neporovnateľná s ostatnými plantážami mimo Európy. A tak neostáva európskym producentom nič iné iba to, že základná surovina na výrobu je dovážaná z veľkej diaľky zo zámoria a aby prežila dlhý transport, musí byť zakonzervovaná. A tu už je prvý problém s kvalitou budúceho výrobku každého európskeho producenta.

Podľa čoho určiť najlepšiu kvalitu?
Aloe vera dozrieva po 4 rokoch, kedy sa zberajú samostatné listy pre ich obsah (zmes vnútorného gélu a šťavy). Niektorí výrobcovia klamlivo tvrdia, že najdôležitejšou látkou v aloe sú mukopolysacharidy, respektíve ich vysoké hodnoty, nachádzajúce sa práve v šupke listu. Práve mukopolysacharidom pripisujú zázračný účinok aloe a teda aj s ich vysokým výskytom hodnotia kvalitu aloe. To je samozrejme iba obchodný trik. Niektoré firmy, naopak, ponúkajú aloe s odstránenou dužinou, čím riskujú odstránenie niektorých výživných látok. Zázračný účinok aloe spočíva jedine v synergii všetkých komponentov.

Spracovanie listov
Kvalita extraktu taktiež závisí aj na spracovaní. Listy sa musia spracovať do niekoľkých hodín od zberu, pretože inak strácajú svoju biologickú aktivitu a tým aj svoju hodnotu. Bohužiaľ najrozšírenejšie štandardné spracovanie listov znehodnocuje gél do tej miery, že väčšina takto vyrobených gélov nie je biologicky aktívnych. Rôzne spoločnosti používajú rôzne metódy spracovania - sublimácia, mrazenie, pasterizácia vysokou teplotou atď. Tieto metódy sú síce účinné pri konzervovaní aloe, ale touto technológiou sa aj ničia biologické aktívne látky v aloe a tým spôsobujú zníženie účinnosti takto vyrobeného gélu.

Najväčší producent
Najväčším producentom aloe vera je spoločnosť Forever Living Products, ktorá sa taktiež považuje za dodávateľa najlepšieho aloe vera na svete. IASC pravidelne vysoko hodnotí spoločnosť Forever Living Products za najväčší podiel pri pestovaní, výskume a finálneho spracovania aloe vera . IASC je vedecká nezávislá organizácia, ktorá ako taká má za úlohu hodnotiť kvalitu preparátov a sleduje dodržiavanie základných štandardov pri výrobe aloe vera. Firma FLP vyvinula vlastný svetovo patentovaný proces stabilizácie gélu, ktorý zaručuje nezmenenú biologickú aktivitu komponentov aloe vera gélu. . Svetovým patentovaným spôsobom stabilizácie gélu roztok zostáva aj naďalej biologicky aktívny a vysoko účinný – v podstate rovnaký, ako šťava z čerstvej rastliny. Je zarážajúce, že niektorí predajcovia deklarujú 100% čistotu výrobku a nespomenú údaj o percentuálnom množstve konzervačných látok. Takýto predajcovia úmyselne zavádzajú zákazníkov.

Kvalita
Na základe laboratórnych skúšok bolo potvrdené, Aloe vera gél od spoločnosti FLP je svojím zložením praktický totožný so surovým gélom z čerstvých listov tejto rastliny. Z dôvodu zachovania výživnej sily musí byť surový gél do 6 hodín stabilizovaný, pričom tento proces nutne vyžaduje pridanie malého množstva prísad. Aloe vera gel od FLP je 100% surová neochutená šťava z aloe vera, do ktorej sú pridané konzervačné látky. Preto na etikete nájdete údaj 96,24%. Zvyšok je 5 konzervačných látok striktne prírodného pôvodu:

• sorbitol - výťažok z pšenice 
• kyselina askorbová - vitamín C - výťažok z ovocia
• kyselina citrónová - výťažok z citrusového ovocia,
• benzoan sodný - z plodov černíc a ďalších lesných bobuľovín
• enzým papaín - prírodný enzým z papáje
• xantánová živica - prírodný stabilizátor z morských rastlín
• tokoferol - vitamín E - z oleja pšeničných klíčkov, zŕn ryže a ďalších rastlinných olejov - prírodný antioxidant
• sorbitan draselný - výťažok z čerstvých plodov horského jaseňa.

Antimikrobiálna rezistencia


zdravie
Dnes už nie je tajomstvom, že napriek moderným liekom a perfektným vyšetreniam súčasná medicína čoraz častejšie prehráva boj s chorobami.
Počuli ste už o superbakteriach?
Nie, nie sú to baktérie ktoré prileteli na meteoritoch, ani neunikli z neprebádaných hĺbok oceánov. Sú to celkom bežné baktérie, s ktorými sa denne stretávame. Baktérie, ktoré posledné desaťročia zmutovali a nezaberajú na nich antibiotiká.

Escherichia coli alebo E coli je jedna z najčastejších baktérií v tráviacom trakte (v črevách) každého z nás.  E coli je zvyčajne neškodná baktéria, niekedy však môže zapríčiniť infekcie, najmä infekcie močových ciest. V posledných rokoch bol hlásený zvýšený výskyt infekcií v dôsledku E coli rezistentnej súčasne voči mnohým antibiotikám. V nemocniciach je riziko, že E coli sa z čreva môže dostať do krvi napríklad pri operáciách alebo pri podaní injekcie. Potom môže zapríčiniť rôzne infekcie, napríklad infekcie močových ciest, zápal pľúc, infekcie krvi a infekcie v mieste chirurgického zásahu.

Staphylococcus aureus je bežná baktéria prítomná na koži a slizniciach zdravých ľudí. Ak sa dostane do tela, niekedy môže spôsobiť infekcie. Zvyčajne spôsobuje kožné infekcie a infekcie rán, ale môže spôsobiť aj pľúcne infekcie, infekcie na v mieste chirurgického zásahu, infekcie krvi, srdca, kostí a iné invazívne infekcie. MRSA, ktorý sa vyskytuje v nemocniciach, je zvyčajne rezistentný voči mnohým ďalším antibiotikám.

Antimikrobiálna rezistencia je čoraz väčší problém verejného zdravotníctva v nemocniciach a spoločenských komunitách a zväčšuje sa takmer vo všetkých krajinách.
WHO odhaduje, že iba v únii zomrie ročne asi 25 000 ľudí na komplikácie spôsobené odolnými bakteriami.
Je načase  začať brať vážne túto situáciu!!!!
V prvom rade sa zamyslíme nad zistením, že štáty s nižšou mierou rezistencie majú aj nižšiu spotrebu antibiotík. A zamyslíme sa aj nad tým, že prečo farmaceutický priemysel a ani lekári nehovoria o tom, že v prírode nájdeme pomoc.
Takže ak stav nie je život ohrozujúci, neberme antibiotiká a skúsme radšej liečbu starých mám alebo prírodne doplnky výživy (cesnak, propolis).

Propolis

propolis
Najsilnejšie antibiotikum, ktoré vzniklo v laboratóriách prírody je propolis.
Je živicová látka, ktorú zhromažďujú včely z kôry a pukov stromov. Väčšinou je tmavohnedý, ale môže sa vyskytovať v  rôznych odtieňoch. Táto mazľavá substancia je včelami používaná na upchávanie dier a prasklín vo včeľom úle. Zaujímavé je aj pomenovanie „pro“ (pred) a „polis“ (mesto) propolis, ktorý chráni úľ a včelstvo pred vonkajšou kontamináciou.
Za milióny rokov si baktérie nevedeli vypestovať rezistenciu (odolnosť) voči propolisu!

Veľmi účinne posilňuje obranný systém tela, regeneruje  a zlepšuje fyzickú odolnosť a výdrž. Môžeme ho podávať pri všetkých zápalových procesoch.
Propolis v závislosti od druhu včiel, ročného obdobia, rastlín a oblasti, kde včely žijú, obsahuje užitočné látky ako fenolové kyseliny, flavonoidy, éterické oleje, vosky, peľ, mastné kyseliny,  vitamíny a minerálne látky. Bežný propolis má asi 50 zložiek.

My ho doma používame hlavne ako prírodné antibiotikum bez vedľajších účinkov. Ničí baktérie, vírusy a plesne. Znižuje bolesť a horúčku.
Je nenahraditeľný pomocník pri bežných prechladnutiach, chorobách dýchacieho ústrojenstva, bolestiach v krku, pri zápaloch a infekciách.
Zmierňuje alergie – bioflavonoidy v propolise blokujú uvoľňovanie histamínov.
Pomáha pri chorobách z ožiarenia a zdá sa, že je nádejou pri liečbe nádorových ochorení.
Pomáha pri kožných problémoch, ako napr. pásový opar, kožné škvrny, popáleniny a odreniny. Čistí bunky a krvný obeh. Zabraňuje zápalom a infekciám ďasien.

Zaujímavosťou je, že propolis používal aj výrobca huslí Stradivari, a to na úpravu vzhľadu štruktúry dreva.:-)

Vyskúšajte propolis v tabletkovej forme.